Skip links

Belastingdienst start met informeren over rechtsherstel box 3

S+DL Blog

Vanaf dinsdag 15 oktober 2024 verstuurt de Belastingdienst 2,6 miljoen brieven naar belastingplichtigen die in aanmerking komen voor aanvullend rechtsherstel in box 3. Dit is voor mensen die kunnen aantonen dat hun werkelijke rendement lager was dan het fictieve rendement dat de Belastingdienst hanteert.

Wat betekent dit voor jou?

Met deze brief wil de Belastingdienst duidelijkheid geven aan degenen die recht hebben op aanvullend rechtsherstel in box 3, voor de periode van 2017 tot het nieuwe stelsel. Ontvangers van de brief hoeven nu nog geen gegevens over hun werkelijke rendement in te dienen; dit kan vanaf de zomer van 2025. De Belastingdienst werkt aan een formulier voor de Opgaaf werkelijke rendement.

Hier is een globaal tijdpad van wat je kunt verwachten:

  • Oktober – November 2024: Je ontvangt een brief waarin het aanvullend rechtshersteltraject wordt uitgelegd.
  • Vanaf zomer 2025: Je krijgt per belastingjaar een uitnodiging met informatie over de stappen die je moet nemen.
  • Zomer 2025: Vanaf deze periode kun je je werkelijke rendement doorgeven met het formulier Opgaaf werkelijke rendement op Mijn Belastingdienst.

In afwachting van meer informatie is het verstandig om alvast je gegevens te verzamelen en een globale berekening van je werkelijke rendement te maken. Als je een definitieve aanslag inkomstenbelasting ontvangt en denkt dat je werkelijke rendement lager is dan het forfaitaire rendement, let dan goed op de bezwaartermijn. Het is aan te raden om eventueel pro forma bezwaar aan te tekenen binnen zes weken na de datum van de aanslag, zodat je je rechten behoudt totdat er meer duidelijkheid is.

Belastingplichtigen van wie de aanslag 2019 nog niet onherroepelijk vaststond op 24 december 2021, ontvangen een andere brief van de Belastingdienst. Indien het werkelijk rendement over 2019 lager is dan het eerder berekende fictief rendement, is het raadzaam een verzoek om ambtshalve vermindering in te dienen voor de aanslag inkomstenbelasting 2019. Op deze manier blijft het recht op rechtsherstel behouden. Het verzoek moet vóór 31 december 2024 bij de Belastingdienst binnen zijn.

Contactformulier
Vragen? Stel ze!