Skip links

Start vrachtwagenheffing

S+DL Blog

Per 1 juli 2026 treedt de vrachtwagenheffing in werking. Dan betaal je als eigenaar van een vrachtwagen of bestelauto belasting per gereden kilometer op bijna alle snelwegen en op sommige provinciale en gemeentelijke wegen. De heffing gaat gelden voor Nederlandse en buitenlandse wagens in de categorie N2 en N3 met een technische maximummassa van meer dan 3.500 kg. Het bedrag per kilometer hangt af van het gewicht en de CO2-uitstoot van de wagen: hoe lichter en hoe schoner de vrachtwagen is, hoe lager het bedrag per kilometer.

Voor vrachtwagens van 40 jaar of ouder geldt een ontheffing, mits deze alleen privé worden gebruikt. Voor elektrische vracht- en bestelwagens geldt een vrijstelling tot en met 4.250 kg. Deze vrijstelling wordt voor wagens met een Nederlands kenteken automatisch verleend.

Tolkastje
Om de vrachtwagenheffing mogelijk te maken moet je een tolkastje (boordapparatuur) aanschaffen van een door de RDW erkende aanbieder. Aanbieders die je kunt kiezen zijn: NedlLinq en EETS-aanbieders. Eerstgenoemde is alleen in Nederland actief, biedt geen extra diensten aan en geen extra kosten (alleen borg voor het tolkastje). Laatstgenoemde aanbieders zijn actief in meerdere landen en bieden wél extra diensten en waarschijnlijk extra kosten. Als je je aanmeldt bij een aanbieder heb je de volgende gegevens nodig:

· de technische maximummassa (van de combinatie);

· de CO2-emissieklasse;

· euro-emissieklasse (als de vrachtwagen in de CO2-emissieklasse 1 valt).

Het tolkastje moet in Nederland altijd aanstaan, óók op wegen waar geen vrachtwagenheffing geldt. Het tolkastje kan uit als de vrachtwagen geparkeerd is.

Hoeveel ga je betalen?
De aanbieder van het tolkastje berekent de vrachtwagenheffing aan de hand van de gegevens over het aantal afgelegde kilometers op de wegen met vrachtwagenheffing en brengt dit aan jou in rekening. De inkomsten van de vrachtwagenheffing draagt hij/zij af aan de overheid. Op de website van de RDW vind je onder meer de tarieven en verplichtingen.

Na de start van de vrachtwagenheffing vervalt de motorrijtuigenbelasting (mrb) voor vrachtwagens tot 12.000 kg. Daarna zouden de tarieven voor de mrb voor zwaardere vrachtwagens worden verlaagd. Maar door de crisis in het Midden-Oosten gaat het mrb-tarief voor deze vrachtauto’s tot het einde van het jaar eerst naar nihil vanaf het eerste tijdvak dat begint na 1 juli 2026. Je bent altijd mrb verschuldigd over een tijdvak van 3 maanden. Eindigt het lopende tijdvak na 1 juli 2026, dan geldt het

nihiltarief dus vanaf het volgende tijdvak. Eindigt een tijdvak na het einde van het jaar? Dan loopt het nihiltarief door tot het einde van het tijdvak. Na het tijdelijke nihiltarief moet er maatwerk komen binnen de vrachtwagenheffing.

Kortom, vanaf 1 juli 2026 verandert er veel voor vrachtwagen- en bestelwageneigenaren. Wil je weten wat de vrachtwagenheffing voor jouw situatie betekent en hoe je je hierop voorbereidt? Margreet Claassen helpt je graag verder. Neem contact op voor persoonlijk advies.

Contactformulier
Vragen? Stel ze!
schuurman en de leeuw. Contactformulier